Diagnostyka kardiologiczna
Specjaliści z zakresu kardiologii zajmują się oceną stanu zdrowia serca i układu krążenia za pomocą narzędzi diagnostycznych takich jak:
- Elektrokardiogram (EKG) jest podstawowym badaniem, które rejestruje elektryczną aktywność serca. Pozwala na ocenę rytmu serca, przewodzenia impulsów oraz wykrywanie nieprawidłowości, takich jak arytmie czy zawał mięśnia sercowego. Badanie to wykonywane jest w naszej poradni przez doświadczone, empatyczne pielęgniarki w przystosowanym do ww. badania gabinecie.
- Wywiad lekarski i badanie fizykalne todrugi i trzeci krok, tuż po badaniu EKG, podczas których kardiolog zbiera szczegółowy wywiad medyczny obejmujący pytania o objawy, historię chorób serca w rodzinie, styl życia oraz czynniki ryzyka. Badanie fizykalne może obejmować ocenę tętna, ciśnienia krwi oraz osłuchiwanie serca.
- Echo serca (Echokardiografia) to badanie ultrasonograficzne, które obrazowo przedstawia strukturę i funkcję serca. Umożliwia ocenę wielkości komór serca, grubości ścian, funkcji zastawek oraz przepływu krwi.
- Próba wysiłkowa (Test wysiłkowy) polega na monitorowaniu funkcji serca podczas zwiększonego wysiłku fizycznego na bieżni. Pomaga ocenić, jak serce radzi sobie z obciążeniem i czy występują objawy niedokrwienia.
- Holter EKG to badanie monitorujące aktywność serca przez 24 godziny, co pozwala na ocenę jego rytmu i przewodzenia w codziennym życiu pacjenta.
- Holter ciśnieniowy (RR) jest używany, aby ocenić, czy pacjent ma nadciśnienie tętnicze oraz gdy ciśnienie jest prawidłowe w gabinecie lekarskim, ale wysokie w innych okolicznościach rejestrując wartości ciśnienia przez 24 godziny.